Веригата хипермаркети Мосю Бриколаж е една от най-разпознаваемите и обичани магазини от типа „Направи си сам“ у нас. Тя се разполага в България от 2000 година насам, а от 2022 г. магазина в Благоевград използва собствена фотоволтаична централа за захранване с електроенергия.
Проектът има за цел да намали комуналните разходи на компанията, да подобри операциите и да повиши конкурентноспособността. За целта компанията решава да подобри енергийната ефективност и да инвестира в решение за енергийна независимост. Обектът, където този проект се осъществява, е в гр. Благоевград.
Фотоволтаична централа, проектирана за собствени нужди
Глобал-Тест ЕООД предлага пълен инженеринг и поддръжка в сферата на ВЕИ. Мосю Бриколаж избира именно Глобал-Тест за свой доверен партньор в това начинание.
Компанията започва работата си по проекта с пълен енергиен анализ и проектиране. Резултатът е фотоволтаична система с мощност от 522,10 kWp. Очаква се тя да възпроизвежда електрическа енергия в размер на 603 MWh, което спокойно покрива 58,30% от необходимата енергия на предприятието.
За фотоволтаичната система е използвано оборудване от монокристални фотоволтаични модули на марката Amerisolar с мощност 460Wp, както и стрингови инвертори модел Growatt MAX 125 KTL3-X LV с мощност от 125kW и система за мониторинг на енергийните потоци.
При конструкцията на фотоволтаичната система са спазени всички нормативни изисквания за съобразяване с натрупване на сняг, силен вятър и дори земетръс.
Иновативна технология при монтажа на фотоволтаични системи
За да бъде монтажа на панелите на високо ниво, Глобал-Тест залага на иновативно решение. То се състои в ново сертифицирано изделие, което се състои от хоризонтални алуминиеви трапецовидни подложни профили, които се заваряват посредством горещ въздух за битумната хидроизолация. Това елиминира необходимостта от употреба на баластови тежести или ненужда перфорация на покрива.
Тази иновативна технология е разработена от европейски партньор на Глобал-Тест. Тя е толкова впечатляваща именно защото осигурява правилно разпределение на теглото на панелите, както и минималното влияние върху покривната конструкция.
Преди да се премине към тази технология обаче е извършен тест, който заключва, че връзката между покривната мембрана и конструкцията на фотоволтаичните системи е напълно сигурна.
Всички инструкции на производителя, относно експлоатационния живот и гаранцията на изделията са спазени.
Фотоволтаичната централа е завършена за 14 дни.
За една година предприятието успява да спести емисии въглерод в размер на 494 метрични тона еквивалент на въглероден диоксид.