Глобал-Тест ЕООД продължава да постига успехи в света на възобновяемите енергийни източници. За изминалата година компанията завърши няколко проекта от началото до самия им край. Тя успя да проектира, изгради и пусне в експлоатация не една, а няколко нови централи с фотоволтаични системи, които имат за цел да удовлетворят нуждите от електроенергия на многобройни предприятия у нас.
Те са проектирани с идеята да предоставят специализирани решения, а за осъществяването им са използвани продукти на утвърдени производители, с които Глобал-Тест си партнира вече няколко години.
Пирин-Текс ЕООД е сред първите фирми у нас, които се доверяват на Глобал-Тест за създаването на централа с фотоволтаични системи още през 2020 г. Но не само за генериране на електроенергия за лични нужди, а и за оптимизиране на стратегията на компанията за намаляване на въглеродните емиции. Фирмата е сред най-добре познатите производители и инвеститори в югозападния район на България.
Монтажът на фотоволтаичните системи се случва в два различни етапа. През първия пиковата мощност достига 645 kW. Очакваната спестена електроенергия е 27%, въглеродните емисии, които успяват да се спестят, са 786,24 метрични тона.
Вторият етап от монтажа приключва през 2023 г. Тогава общата инсталирана мощност достига почти 1,2 MWp. Спецификите на покрива изискват използване на много от добре познатите решения за монтаж на модули. Някои от тях са с ориентация изток/запад, други са с ориентация юг, а трети и четвърти са разположени по скат на покрив, южно по скат на покрив, южно върху повдигната конструкция за избягване на препятствия.
Във втория етап от работата е използвана конструкция на Van der Valk Solar Systems, а в първия преобладава името на друг от партньорите на Глобал-Тест – Bisol. Модулите за фотоволтаичните системи, инверторите и мониторинговата система са съответно с марки Amerisolar и Growatt.
За фотоволтаичната централа е използвана конструкция без затежняване, която се залепва върху покрива.
През 2022 г. фирма Етна Карго, която оперира в сферата на транспорта, логистиката и митническите услуги, сключи договор с Глобал-Тест за консултация и изготвяне на концептуално предложение, свързано с възможността за разработка на покривни площи в два от обектите им в столицата. След проучване на местата и възможностите им за разработка бяха предложени проекти на две фотоволтаични централи с обща инсталирана мощност 253 kWp. На покрива е сложена специализирана конструкция с термопанел, която осигурява по-стабилното и устойчиво поставяне на панелите върху повърхността му.
За проекта са използвани фотоволтаични системи с модули 540W на марката Amerisolar – партньори на Глобал-Тест от 2019 година насам. Добрата връзка и ефективната комуникация между партньорите допринася изключително много за съдействието в избора на оборудване, логистиката и договарянето на по-добри цени. А това осигурява възможност на Глобал-Тест да предложи на своите клиенти отлични решения на конкурентни цени. Използваните инвертори са на Growatt и достигат мощност от 50 и 2 х 100 kW.
Глобал-Тест е добър партньор и с едни от най-големите сертифицирани представители на Growatt в Европа, което от своя страна осигурява на компанията възможността да ползва по-дълга гаранция на продуктите – до 10 години, както и отлично техническо обслужване в периода на гаранцията и извън него.
Монтажната конструкция на обектите е продукт на Van der Valk Solar Systems. Тя е закупена от партньорите на Глобал-Тест Соларни и Монтажни Системи България – официален представител на производителите за страната ни.
Фирма Архидея България ООД притежава складовата база, наета от един от най-популярните брандове у нас – „eBag”. През 2022 г. тя също инвестира средства в изграждането на централа с фотоволтаични системи, за да намали разходите за електроенергия и да продава остатъка от генерираното количество. Фирмата залага на разположение с ориентация изток/запад, което означава, че добивът на енергия ще бъде разпределен през по-голямата част на деня, отговаряйки на нуждите на обекта.
Централата с фотоволтаични системи е с мощност от 160 kWp, а количеството енергия, което се очаква тя да произвежда, е над 167 MWh на година. Това осигурява около 32.62% от необходимата електроенергия и спестява 137 метрични тона еквивалент на въглероден диоксид.
Оборудването за този проект също е от добре познатите марки – фотоволтаични панели от Amerisolar и инвертор и мониторингова система от Growatt. А доставката и монтажа отново са извършени от Соларни и Монтажни Системи България.